Thursday, December 13, 2007
ANNA ELŻBIETA SOBECKA odpowiada za na ataki Danuty Hibner tez Polki.
ANNA ELŻBIETA SOBECKA odpowiada za na ataki Danuty Hibner tez Polki.
POSEŁ NA SEJM RP
Szanowna Pani
Danuta Hubner
Członek Komisji Europejskiej
B - 1049 Brussels
Szanowna Pani Komisarz, w odpowiedzi na moje pismo dotyczące dofinansowania Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu w ramach listy projektów kluczowych znalazło się wiele stwierdzeń wymagających wyjaśnienia. W piśmie czytam m.in., że: "(...) do Komisji docierają wypowiedzi renomowanych instytucji i międzynarodowych autorytetów, które kwestionują przestrzeganie przez Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej w jej działaniach statutowych podstawowych zasad europejskich. Są to poważne zarzuty, które będą musiały zostać poddane dogłębnej analizie. Komisja nie może pozwolić na wykorzystanie funduszy europejskich na pośrednie lub bezpośrednie wsparcie działań niezgodnych z podstawowymi zasadami europejskimi, obejmującymi poszanowanie praw podstawowych, które stanowią integralną część ogólnych zasad prawa wspólnotowego".
W związku z powyższym pytam Panią Komisarz:
1. Jakie renomowane instytucje, niewymienione przez Panią Komisarz z nazwy, kwestionują przestrzeganie przez Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej w jej działaniach statutowych podstawowych zasad europejskich? Proszę o wymienienie nazw tych instytucji.
2. Jakie międzynarodowe autorytety kwestionują przestrzeganie przez Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej w jej działaniach statutowych podstawowych zasad europejskich? Proszę o wymienienie z imienia i nazwiska.
3. Jakiej treści są to wypowiedzi i zarzuty względem WSKSiM i czego dotyczą?
4. Jakie podstawowe zasady europejskie łamie Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej? Proszę o podanie przykładów, najlepiej popartych dowodami.
Uprzejmie proszę Panią Komisarz o wyjaśnienie powyższych wątpliwości, gdyż przytaczanie w piśmie tego typu insynuacji bez dowodu, powołując się na niewymienione z nazwy bądź imienia i nazwiska autorytety, budzi poważne zastrzeżenia co do zasadności tych zarzutów.
Poseł na Sejm RP
Anna Sobecka
List Danuty Hibner,
Odpowiedź komisarz Danuty Hubner na list pos. Anny Sobeckiej w sprawie ataków na Radio Maryja
Radio Maryja, 2007-12-12
DANUTA HUBNER
MEMBER OF THE EUROPEAN COMMISSIOM
B-1049 BRUSSELS
Bruksela, 08. 11. D(07)ST/mw 1176
Pani Anna Elżbieta SOBECKA
Poseł na Sejm RP
Biuro Poselskie ul. Mickiewicza 9/6
PL-87-100 TORUŃ
Szanowna Pani Poseł,
Uprzejmie dziękuję za list w sprawie dofinansowania Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Ponieważ skierowała Pani list o podobnej treści do przewodniczącego Komisji, Pana Jose Manuela Barroso, odpowiadam również w jego imieniu.
Chciałabym poinformować Panią Poseł, iż w chwili obecnej Komisja Europejska nie posiada szczegółowych informacji na temat wyżej wymienionego projektu. Jedyne dostępne informacje wskazują, iż znalazł się on na tak zwanej "liście projektów kluczowych". Lista ta jest wewnętrznym narzędziem, które służy polskiej Instytucji Zarządzającej do stworzenia puli potencjalnych projektów- do wsparcia w ramach Programu Operacyjnego, natomiast nie jest jego częścią. Z tego powodu lista nie ma statusu prawnego i nie podlega procedurze przyjęcia przez Komisję Europejską. Oznacza to, że każdy projekt współfinansowany w ramach Programu Operacyjnego "Infrastruktura i środowisko" będzie musiał przebyć standardową procedurę selekcji, niezależnie od tego. czy znajduje się on na liście kluczowych projektów, czy też nie. W związku z tym, na obecnym etapie Komisja nie jest w stanie dokonać oceny jakości lub kwalifikowalności projektu, o którym pisze Pani Poseł.
Jednakże, do Komisji docierają wypowiedzi renomowanych instytucji i międzynarodowych autorytetów, które kwestionują przestrzeganie przez Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej w jej działaniach statutowych podstawowych zasad europejskich. Są to poważne zarzuty, które będą musiały zostać poddane dogłębnej analizie. Komisja nie może pozwolić na wykorzystanie funduszy europejskich na pośrednie lub bezpośrednie wsparcie działań niezgodnych z podstawowymi zasadami europejskimi, obejmującymi poszanowanie praw podstawowych- które stanowią integralną część ogólnych zasad prawa wspólnotowego.
Każdy projekt otrzymujący wsparcie z Funduszy Strukturalnych musi również przyczyniać się do celów spójności społecznej i gospodarczej, określonej w art. 158 Traktatu. Ich realizacja wymaga m.in. poszanowania zasady równości szans i niedyskryminacji, określonej przez art. 16 Rozporządzenia Rady 1083/2006 oraz wymienionej w punkcie 8 preambuły Rozporządzenia Rady 1080/2006 dotyczącego Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Każdy projekt musi być też zgodny z kryteriami wyboru projektów ustalonymi przez Komitet Monitorujący, a także z uzgodnionymi ramami osi priorytetowych programu operacyjnego. Określenie kryteriów wyboru leży w gestii państw członkowskich. Kryteria te ustanawiane są przez Komitet Monitorujący dla każdego programu operacyjnego po jego zaaprobowaniu przez Komisję i opierają się na szczegółowych wytycznych zapisanych w rozporządzeniach dotyczących funduszy strukturalnych. Muszą też odzwierciedlać treść osi priorytetowych programu operacyjnego, w formie wynegocjowanej i uzgodnionej z Komisją Europejską. Komisja Europejska uczestniczy w obradach Komitetu Monitorującego z głosem doradczym i może zaproponować zmiany do kryteriów wyboru projektów. W momencie przedłożenia przez Instytucję Zarządzającą Komitetowi Monitorującemu projektu kryteriów wyboru, Komisja oceni, czy kryteria te są zgodne z rozporządzeniami oraz z programem operacyjnym.
Program operacyjny "Infrastruktura i środowisko", z którego planowane jest wsparcie dla projektu, o którym pisze Pani Poseł nie został jeszcze przyjęty przez Komisję. Program ten określi ramy dla wyboru i wdrażania poszczególnych projektów. Ponieważ, jak pokazuje dotychczasowe doświadczenie, można się spodziewać, że popyt ze strony wnioskodawców na finansowanie z funduszy strukturalnych przekraczać będzie dostępne środki, Komisja stara się zapewnić, by wsparcie trafiło do projektów o największej wartości dodanej. W związku z tym, w trakcie negocjacji Komisja podnosiła konieczność zapisania w treści programu jasnych i obiektywnych kryteriów i wskaźników umożliwiających udzielenie wsparcia takim właśnie projektom. Dotyczy to również XIII osi priorytetowej, "Infrastruktura edukacyjna".
Mam nadzieję, iż powyższe informacje odpowiadają na pytanie Pani Poseł.
Z poważaniem,
DANUTA HUBNER
Anna Elżbieta Sobecka (ur. 27 marca 1951 w Piotrkowie Kujawskim) - polski polityk, nauczycielka, od 1997 poseł na Sejm III, IV, V i VI kadencji, spikerka Radia Maryja.
Biografia
Ukończyła Studium Medyczne oraz studia na Wydziale Chemii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, nadto Katolickie Podyplomowe Studium Dziennikarstwa i Podyplomowe Studium Edukacji Dorosłych przy Instytucie Pedagogiki UMK w Toruniu.
Pracowała jako nauczyciel Medycznego Studium Zawodowego w Toruniu, w latach 1990-1994 była dyrektorem i dyrektorem dydaktycznym tej placówki. Posiada I stopień specjalizacji z zakresu nauczania analityki medycznej. Od pierwszej połowy lat 90. pozostaje związana z Radiem Maryja, gdzie zaczynała pracę jako lektorka.
Jest Damą Zakonu Rycerzy Grobu Bożego w Jerozolimie i członkiem Funduszu Ochrony Życia Diecezji Toruńskiej. W latach 1995-1998 kierowała Stowarzyszeniem Rodzin Katolickich w diecezji toruńskiej. Posiada uprawnienia instruktora naturalnego planowania rodziny wg metody Josefa Rötzera, pracuje jako konsultant w poradni rodzinnej przy Parafii Garnizonowej w Toruniu.
W latach 1997-2001 sprawowała mandat posła III kadencji z ramienia Akcji Wyborczej Solidarność. Odeszła z klubu razem z m.in. Janem Łopuszańskim. Była posłem IV i V kadencji z listy Ligi Polskich Rodzin. W 2006 odeszła do Ruchu Ludowo-Narodowego. W V kadencji kierowała Komisją Rodziny i Praw Kobiet, zasiadała też w Komisji Kultury i Środków Przekazu.
W wyborach parlamentarnych w 2007 po raz czwarty uzyskała mandat poselski. Kandydując z listy Prawa i Sprawiedliwości w okręgu toruńskim, otrzymała 15 180 głosów.
Była autorką pomysłu o dodatkowym opodatkowaniu obywateli nieposiadających dzieci, a także pensji dla matek, które zrezygnowały z pracy na rzecz wychowania dzieci.
Wiosną 2006 Anna Sobecka była kandydatką na stanowisko Rzecznika Praw Dziecka, zgłoszoną przez LPR. Potem LPR się rozmyśliła, a Sobecka wycofała swą kandydaturę twierdząc, że nie zostały spełnione wymogi formalne wymagane przy zgłaszaniu kandydata. "Super Express" w tekście "Babsztyl łże bez wstydu" Mariusza Ziomeckiego uznał to za skandal. Sobecka pozwała gazetę do sądu, śledztwo zostało jednak umorzone, jako że przepis na podstawie którego wszczęto śledztwo został uznany wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego za sprzeczny z Konstytucją[4]. Rzecznik Praw obywatelskich uznał tekst zamieszczony w Super Expresie za nierzetelny i przekraczający dopuszczalne normy krytyki dziennikarskiej
Blog Archive
-
▼
2007
(229)
-
▼
December
(27)
- Józef Beck wykonał plany Józefa Piłsudskiego i prz...
- Katyń 1940 (Ostatni List)
- Bitwa Warszawska 1920
- Chiny wkrótce wyprzedzą USA
- Praca Sejmu dwa miesiące po wyborach
- Jakie korzyści z Schengen?
- Ziobro przerywa milczenie
- Kręte drogi Julii Pitery
- Irydy złomu warte?
- prof. dr hab. Jerzy Robert Nowak
- Battlefield whit Polish Soldiers during World War 2
- Wekslowe przypadki adwokata Ćwiąkalskiego
- The Warsaw Uprising 1944 / Powstanie Warszawskie
- The Polish-Bolshevik War 1920
- Niefortunne exposé Tuska
- "Właściciele III RP okupują naszą ojczyznę"
- Major Henryk Dobrzanski (Hubal) (1896-1940) became...
- The persistence of a pernicious slander
- Lizbona, 13 grudnia 2007: Witamy w superpaństwie!
- Minister nie prokurator
- List o. dyrektora Tadeusza Rydzyka do premiera Don...
- ANNA ELŻBIETA SOBECKA odpowiada za na ataki Dan...
- Kamiński pozwie Piterę
- Komornik ponad prawem?
- Grazie, Giovanni Paolo II
- "Expulsions" of Poles by Germans during WW2
- Nowe pomysły Tuska
-
▼
December
(27)