Monday, January 14, 2008

Polska musi rządzić się sama!


Polska musi rządzić się sama!

Mocarstwowość w opinii Marszałka Piłsudskiego oznaczała, że Polska musi rządzić się sama. Ośrodek decyzyjny musi znajdować się w kraju, a nie poza nim. Współcześnie winniśmy czerpać ze spuścizny pozostawionej nam przez minione pokolenia. Marszałek Józef Piłsudski - jego życie i przesłanie dla współczesnych stało w centrum panelu historyczno-politologicznego, jaki 11 grudnia odbył się w Dworze Artusa w Toruniu. Zorganizowała go Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej pod honorowym patronatem Michała Zaleskiego, Prezydenta Miasta Torunia.

- Przy budowie II RP należy pamiętać, że tak bardzo prześmiewano jej mocarstwowość. W historiografii PRL-owskiej termin mocarstwowość był na różne sposoby wykpiwany. Ale dla tych, którzy budowali nasze państwo to jest termin szalenie ważny. On oznaczał tylko jedno, że ośrodek decyzyjny znajduje się w kraju, a nie poza nim. Na tym polegała właśnie polska mocarstwowość, że rządzi się sama. To bardzo ważne - mówił prof. dr hab. Wiesław Wysocki, dziekan Wydziału Nauk Historycznych i Społecznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Prelegent wskazał także na drugi element budowania przez Piłsudskiego państwowości. Było to symboliczne opuszczenie przez Marszałka czerwonego tramwaju na przystanku niepodległość. - To było działanie świadome na rzecz państwa, a nie na rzecz jakiejkolwiek partii. Żadna partia nie może dominować nad państwem, wręcz przeciwnie, ma służyć. Poczucie służby było w owym czasie czymś wyjątkowo dobrze widzianym, nawet w języku potocznym - tłumaczył prof. Wysocki i wskazał na działania Piłsudskiego dążące do tego, by Polska była silna pośród dwóch wielkich przeciwników - Rosji i Niemiec. Kontynuując tę myśl prof. dr Józef Szaniawski, wykładowca WSKSiM wskazał na Piłsudskiego, jako tego, który wstrzymał zalew sowiecki na Europę. Rozbicie Polski miało doprowadzić do rozbicia całego światowego sytemu. Cytując Lenina przemawiającego 20 września 1920 roku na zamkniętym posiedzeniu rządu rosyjskiego, prof. Szaniawski mówił - ".Niemcy ogarnęło wrzenie rewolucyjne, a angielski proletariat wzniósł się na zupełnie nowy poziom rewolucyjny. Wszystko tam było gotowe do wzięcia. Lecz Piłsudski i jego Polacy spowodowali gigantyczną, niesłychaną klęskę światowej rewolucji.


Ojciec prof. AP dr hab. Eustachy Rakoczy, rektor Akademii Polonijnej w Częstochowie, podkreślił związki marszałka Józefa Piłsudskiego z Matką Bożą. Wspominając pobyt Piłsudskiego na Jasnej Górze, o. prof. Rakoczy mówił, że podczas 3-godzinnego pobytu w Częstochowie marszałek nie był ani w ratuszu, ani w koszarach, ani w garnizonie, tylko na Jasnej Górze na Mszy św. - Piłsudski był jedynym architektem II RP, który ślubów dochował i na Jasnej Górze dziękował za cud nad Wisłą - mówił o. prof. Rakoczy.

Nawiązując do przesłania twórcy II RP, Michał Zaleski, prezydent miasta Torunia, zaznaczył, że są słowa, które nigdy nie tracą na wartości. - Słowo ważne i najważniejsze to Polska, a w niej Polacy. To o czym powinniśmy pamiętać na co dzień - wolność, niepodległość, suwerenność uzyskana po 123 latach lub 200 licząc od sejmu niemego, nie są rzeczami danymi na zawsze. Tego dotkliwie i boleśnie doznaliśmy w 1939 roku,czy jak mówił pan prof. dzisiaj, w 1945 roku, tracą państwowość na wiele kolejnych lat. Powinniśmy nadal o tym pamiętać, tej wolności, niepodległości i suwerenności musimy bronić i ją budować - mówił Prezydent Torunia i zachęcał do służby Ojczyźnie.


- W tej pięknej Sali Dworu Artusa spotkały się trzy a może cztery pokolenia Polaków. Najważniejsze jest to najmłodsze pokolenie JP II. Wasi rodzice nie mieli takiej wiedzy, jaką macie wy, wasi dziadkowie tym bardziej nie mieli, wasi pradziadkowie też. Jesteście pierwszym pokoleniem Polaków, które ma warunki, jakie mają wasi rówieśnicy w innych krajach - mówił do licznie zebranej młodzieży prof. Józef Szaniawski.


Konferencja zakończyła się przemarszem jej uczestników pod pomnik Marszałka Piłsudskiego, gdzie złożono kwiaty. W tym miejscu dokonała się także uroczystość przekazania Toruniowi ziemi z miejsca urodzenia twórcy niepodległego państwa polskiego. Z rąk naukowców - prof. dra hab. Wiesława Wysockiego i prof. dra Józefa Szaniawskiego dar odebrali o. dr Krzysztof Bieliński, rektor WSKSiM, Michał Zaleski, Prezydent Miasta Torunia oraz Waldemar Przybyszewski, przewodniczący Rady Miasta.

Blog Archive