Sunday, September 30, 2007

Rząd wspiera Polonię


Rząd wspiera Polonię

Premier Jarosław Kaczyński podkreślił, że rząd stara się, aby stosunki między Polską i Polonią były coraz bliższe i lepsze. - Czynimy wszystko żeby wykorzystana została szansa współpracy Polski z Polonią. - powiedział Prezes Rady Ministrów podczas uroczystego zakończenia III Zjazdu Polonii i Polaków z Zagranicy. Zaznaczył, że polskość jest, i powinna być, dla nas wszystkich czymś niezwykle ważnym. - Przynależność do narodu to część naszego człowieczeństwa i pozbywanie się tej części nie ma żadnego sensu - dodał.

Szef rządu przypomniał podjęte przez rząd działania na rzecz Polonii. Przygotowano raport dotyczący stosunków między państwem polskim a Polakami zamieszkałymi za granicą oraz przedstawiono inicjatywy ustawodawcze. Najważniejszą jest podpisana kilka dni temu przez prezydenta Karta Polaka. Wprowadza ona ułatwienia i przywileje dla Polaków zamieszkałych na Wschodzie. Umożliwia im m.in. wielokrotne przekraczanie granicy, dostęp do polskich szkół i uczelni oraz zapewnia ułatwienia w uzyskiwaniu stypendiów. Wprowadza też istotny zapis o refundacji kosztów wizy. Osoba, która otrzyma Kartę Polaka, będzie miała prawo do podejmowania pracy i prowadzenia działalności gospodarczej na terenie Polski.

Prace nad pozostałymi ustawami, ze względu na skrócenie kadencji Sejmu, nie zostały doprowadzone do końca. Chodzi o ustawę o obywatelstwie, która pozwoliłaby Polakom mieszkającym za granicą łatwiej uzyskiwać i korzystać z praw obywateli polskich, o zmianę w ordynacji wyborczej, która tworzyłaby okręg zagraniczny i zmianę ustawy o emigracji. Premier zapowiedział także utworzenie w najbliższym czasie stanowiska pełnomocnika premiera ds. realizacji ustawy o Karcie Polaka i powołanie na nie swego doradcy Michała Dworczyka.

Podczas uroczystości prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Andrzej Stelmachowski wręczył wyróżnienia przyznane działaczom szczególnie zasłużonym dla Polonii.

W pięciodniowym III Zjeździe Polonii i Polaków z Zagranicy uczestniczyło około 400 uczestników z ponad 60 krajów reprezentujących organizacje polonijne, instytucje naukowe i kulturalne, a także duchowieństwo oraz polskie media działające na obczyźnie.

Blog Archive