Wednesday, October 10, 2007

Idziecie na służbę Rzeczypospolitej














Idziecie na służbę Rzeczypospolitej
Nasz Dziennik, 2007-10-08
Uroczyste rozpoczęcie roku akademickiego w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu

- Cieszę się, że właśnie w tych murach formowani są młodzi ludzie, którzy wiedzą, że ich działanie polega na pewnej misji na rzecz społeczeństwa - misji mówienia prawdy. Za to chciałbym serdecznie podziękować profesorom, którzy ich kształcą. Chciałbym również podziękować studentom za to, że uczestnicząc w procesie dydaktycznym, kształcą się na wybitnych specjalistów polskich mediów - słowa te skierował do grona profesorów i studentów Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu wicepremier Przemysław Gosiewski, który wygłosił w sobotę przemówienie podczas uroczystej inauguracji roku akademickiego. Wicepremier w serdecznych słowach podziękował założycielowi WSKSiM o. Tadeuszowi Rydzykowi, wskazując, że uczelnia ta to "wielkie dzieło i dobro". O wyzwaniach czekających uczelnię i jej absolwentów mówił zaś rektor WSKSiM o. dr Krzysztof Bieliński. - W świecie polityki, kultury, komunikacji medialnej zaczyna się coraz bardziej liczyć tylko to, co dobrze się sprzedaje. Poszukiwanie i realizacja prawdy domagają się dzisiaj od dziennikarzy, polityków, ludzi kultury heroicznej cnoty męstwa - tłumaczył studentom ojciec rektor.

Siódma już uroczysta inauguracja roku akademickiego w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu rozpoczęła się Mszą Świętą pod przewodnictwem ordynariusza toruńskiego ks. bp. Andrzeja Suskiego. W koncelebrze wzięli udział prowincjał warszawskiej prowincji redemptorystów o. Zdzisław Klafka oraz założyciel uczelni, dyrektor Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk. Uroczystość zgromadziła nie tylko grono profesorskie, rzesze studentów i ich najbliższych, ale również licznie przybyłych gości, wśród nich: byłego premiera i obecnego doradcę prezydenta Jana Olszewskiego, szefa kancelarii premiera Mariusza Błaszczaka, wicepremiera Przemysława Gosiewskiego, ministra środowiska Jana Szyszkę, szefa służby kontrwywiadu wojskowego Antoniego Macierewicza, wiceministra skarbu Michała Krupińskiego, posłów do parlamentu polskiego i europejskiego, przedstawicieli władz samorządowych z prezydentem Torunia Michałem Zaleskim oraz rektorów innych uczelni wyższych. Obecny był również ks. prałat Henryk Jankowski.
W homilii wygłoszonej podczas Mszy św ks. bp Andrzej Suski wskazywał na konieczność takiego spojrzenia na wiedzę i naukę, by nadawały ludzkiemu życiu sens i kierunek. - Ludziom nauki, ludziom kultury została powierzona szczególna odpowiedzialność za prawdę. Dążenie do niej, jej obrona i życie według niej - wskazał hierarcha. Sens poszukiwaniom naukowym nadaje miłość. - Chodzi tylko o to, jak nauczał Papież, by człowiek pozwolił jej narodzić się i by umiał nasycić nią swoją wrażliwość, swoje myślenie w laboratorium, w sali wykładowej, seminaryjnej - radził ks. bp Suski.

Człowiek żyje dzięki kulturze
Ojciec Tadeusz Rydzyk podkreślił wielkie znaczenie kultury i jej wpływu na dzieje Narodu. - Ojciec Święty Jan Paweł II, przemawiając w 1980 r. w UNESCO, podkreślił, że nawet wtedy, gdy Polaków pozbawiono terytorium, a Naród został podzielony, dziedzictwo duchowe, czyli kultura przejęta od przodków, przetrwało w nich - przypomniał o. Rydzyk, tłumacząc, że tożsamość narodowa i prawa narodów to trwałe elementy ludzkiego doświadczenia.
Założyciel Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej podziękował ks. bp. Andrzejowi Suskiemu za duszpasterską troskę, a ojcu prowincjałowi Zdzisławowi Klafce i zgromadzeniu ojców redemptorystów - za odważną realizację apostolatu. - Dziękujemy tym wszystkim, dzięki którym ta uczelnia zaistniała i rozwijała się. Na ręce panów premierów i obecnych tu ministrów składamy podziękowania władzom państwowym, które w myśl poszanowania praw wszystkich obywateli udzielają nam zgody, respektują nasze prawa i pozwalają otwierać następne kierunki i specjalności w naszej uczelni. Dziękujemy Panu Bogu, że nastały takie czasy. To jest też zbiorowy wysiłek wielu mądrych Polaków - powiedział o. Tadeusz Rydzyk.
Jak podkreślił rektor WSKSiM o. Krzysztof Bieliński, w świecie polityki, kultury, komunikacji medialnej zaczyna się coraz bardziej liczyć tylko to, co dobrze się sprzedaje. - Poszukiwanie i realizacja prawdy domagają się dzisiaj od dziennikarzy, polityków, ludzi kultury heroicznej cnoty męstwa - wskazał. - Pragniemy w naszej uczelni kształcić na oferowanych u nas kierunkach: politologia, dziennikarstwo, komunikacja społeczna, kulturoznawstwo oraz informatyka, w sposób jak najbardziej profesjonalny specjalistów - podkreślił.

Misja w służbie człowiekowi i Ojczyźnie
W imieniu premiera Jarosława Kaczyńskiego minister Mariusz Błaszczak odczytał specjalny list skierowany do społeczności WSKSiM. Szef rządu wyraził w nim uznanie dla pracowników i władz uczelni. "Kolejny rok działalności państwa uczelni to czas kontynuowania jej misji w służbie człowiekowi i Ojczyźnie. Wiara i rozum złączone w dążeniu do prawdy i dobra wyznaczać będą drogę osobistego rozwoju studentów, a narodowe dziedzictwo stanie się źródłem budowania ich postaw. Jestem przekonany, że absolwenci ukształtowani w murach tej szkoły będą służyć dobru wspólnemu, dając przykład profesjonalizmu w pracy zawodowej i oddania obywatelskim obowiązkom" - stwierdził Jarosław Kaczyński.
Na progu roku akademickiego premier złożył również serdeczne życzenia. "Proszę przyjąć moje najlepsze życzenia dalszego rozwoju uczelni, umacniania jej pozycji jako ośrodka akademickiego i środowiska chrześcijańskiej formacji studentów" - napisał.
Refleksjami związanymi z działalnością WSKSiM podzielił się również wicepremier Przemysław Gosiewski. - Kiedy obserwuję tę piękną bazę dydaktyczną, kiedy widzę tylu wspaniałych ludzi na tej sali, to jestem bardzo zbudowany, bo to pokazuje siłę tej uczelni. To pokazuje ogromne zaangażowanie środowiska akademickiego w rozwój tej uczelni i to również pokazuje potrzebę istnienia i działania oraz rozwijania się Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej - zaznaczył. - Wybudowanie tych wspaniałych obiektów w 24 miesiące jest wielkim dziełem i pokazaniem, że rzeczywiście młodzi ludzie mają tutaj najlepsze warunki do zdobywania wiedzy, do formowania swoich charakterów, do budowania swoich postaw. Chciałbym wam, drodzy studenci, tego wszystkiego serdecznie pogratulować. Rzeczywiście, bardzo dobrze jest być studentem Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej - powiedział wicepremier Gosiewski.
Jednocześnie podziękował wszystkim, którzy wnieśli wkład w budowę i rozwój uczelni. - Kierunek kształcenia oparty o prawdę i trwały fundament wartości chrześcijańskich jest dzisiaj potrzebny Polsce. Jest potrzebny choćby dlatego, że w tej sferze, o której często mówimy - sferze mediów - dzisiaj potrzeba jest tysięcy młodych ludzi, którzy właśnie tę zasadę prawdy będą mieli za główne przesłanie swojego działania. Zauważmy, co widzimy w wielu mediach, w mediach liberalnych, bardzo często obraz tworzony przez te media jest inny niż rzeczywistość. A przecież rolą mediów jest opisywanie, a nie zastępowanie rzeczywistości. Cieszę się, że właśnie w tych murach formowani są młodzi ludzie, którzy wiedzą, że ich działanie polega na pewnej misji - ważnej misji na rzecz społeczeństwa. Właśnie misji mówienia prawdy - uzasadniał.
Zwracając się do studentów i absolwentów, stwierdził: - Polskie media was potrzebują po to, abyście wnosili prawdę do polskich mediów. Myślę, że dzisiaj to jest ta ważna misja, która jest realizowana przez szkołę w Toruniu.

Szacunek dla faktów, słowa, odbiorców
Doradca prezydenta, były premier Jan Olszewski w bardzo ciepłych słowach zwrócił się w swoim przemówieniu do absolwentów i studentów uczelni, nazywając ich "drogimi koleżankami i kolegami". Powiedział, że ma prawo do takiego określenia ze względu na to, że sam niegdyś - przez krótki czas - pracował jako dziennikarz. - Jest w moim życiu może mało znany okres, kiedy byłem, koleżanki i koledzy, tak jak wy w tym zawodzie, którego jesteście teraz adeptami - dziennikarzem. To był krótki okres, krótki, ale dla mnie ważny - zaznaczył, dodając z właściwą sobie skromnością, że nie wie, czy w tamtych trudnych czasach pełnił ten zawód "dobrze czy źle". - Ale mogę powiedzieć, mam do tego prawo, że był pełniony uczciwie, bo na to mam patent, bo na to mam najbardziej miarodajne świadectwo wtedy uzyskane - oficjalny zakaz, dożywotni, pracy w tym zawodzie wydany przez ówczesne najwyższe władze państwowe - przyznał. Świadectwo premiera Olszewskiego zebrani nagrodzili entuzjastycznymi oklaskami.
Premier Olszewski przekazał też studentom przesłanie z wnioskami, jakie wyciągnęło ze swojej pracy jego pokolenie. Jak mówił, dziennikarstwo jako służba publiczna, służba Narodowi powinno być wykonywane w oparciu o trzy zasady, które są wspólne dla każdego czasu: szacunek dla faktów, szacunek dla słowa i szacunek dla odbiorców. - Pamiętajcie, że wasz słuchacz, odbiorca, czytelnik musi wiedzieć, że szanujecie jego rozsądek i szanujecie jego poczucie przyzwoitości - apelował. - Musimy być gotowi na każdą próbę. Pamiętajcie, powtarzam to jeszcze raz, idziecie na służbę - służbę Rzeczypospolitej. Myślę, że nadzieje, które są w waszym pokoleniu, są związane z wami, które wiąże z wami lepsza Polska, że te nadzieje nie będą zawiedzione, że wy je spełnicie. Wiem, że tak się stanie - podkreślił.
Z kolei minister środowiska Jan Szyszko gratulował społeczności uczelni budowania kultury społecznej i polskich mediów. Jego zdaniem, bardzo wiele trudności rodzi się z niewłaściwego sposobu przedstawiania Polski i jej problemów przez media polskojęzyczne, niereprezentujące interesów Narodu. Stąd, zdaniem ministra, bardzo potrzebna jest taka inicjatywa jak WSKiSM. - Serdecznie wam gratuluję, że możecie uczestniczyć w procesie budowania IV Rzeczypospolitej - powiedział minister Szyszko.
Podczas sobotniej uroczystości studenci pierwszego roku otrzymali indeksy, absolwenci zaś - dyplomy i wyróżnienia.
W Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej na studiach zawodowych pierwszego stopnia kształcą się studenci w zakresie dziennikarstwa i komunikacji społecznej, politologii, informatyki i kulturoznawstwa. Na studiach drugiego stopnia otwarty jest kierunek politologia. Natomiast na studiach podyplomowych dostępne są: dziennikarstwo, relacje międzynarodowe i dyplomacja, zasady wykorzystania funduszy unijnych, grafika komputerowa i techniki multimedialne oraz zastosowanie informatyki w dydaktyce.


Grzegorz Lipka, Toruń






Magdalena Buczek, studentka pierwszego roku dziennikarstwa w WSKSiM:
Nie mogłam wybrać lepiej
Wybrałam studia na kierunku dziennikarstwo. Inauguracja roku akademickiego zarówno dla mnie, jak i dla moich koleżanek i kolegów była ogromnym przeżyciem. To przecież wielka uroczystość. Oczywiście rok akademicki trzeba rozpocząć z Bogiem, prosząc o opiekę, o światło Ducha Świętego. Wszystkie sobotnie wystąpienia podniosły jeszcze rangę tej uroczystości. Już do liceum szłam z taką myślą, że będę studiować na tej uczelni, dlatego wybrałam profil humanistyczny. I nie wyobrażałam sobie, abym mogła studiować gdzie indziej niż w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej. Teraz, kiedy spędziłam tydzień w Toruniu, bardzo dziękuję Bogu za tę łaskę, że mogę studiować na tej uczelni. Myślę, że jest to wielki dar dla naszej Ojczyzny i młodzieży, która może tam kształcić się, zdobywać wiedzę, ale także nie utracić swoich wartości - wartości chrześcijańskich. Tu może je wręcz pogłębiać, co jest w dzisiejszych czasach bardzo ważne.

not. GLK

Blog Archive